Wrocławianie o smogu i działaniach władz

czwartek, 11.5.2017 09:10 2540 1

Aż 75% wrocławian negatywnie ocenia jakość powietrza w mieście. Co raz bardziej zwracamy uwagę na skutki tego, czym oddychamy. Władze miasta podejmują zbyt mało, niejednoznacznych działań. Przedstawiamy bieżący sondaż opinii publicznej na temat smogu.   

Zrealizowany sondaż ukazuje, że jakość powietrza staje się kwestią coraz bardziej istotną dla wrocławian — i to zarówno w aspekcie osobistym (77%), jak i w wymiarze społecznym (84%).

Mieszkańcy bardziej krytycznie oceniają jakość wrocławskiego powietrza — aż 75% społeczności Wrocławia ocenia negatywnie powietrze, którym oddychają na co dzień. Obecna opinia jest najgorszą ze wszystkich pomiarów przeprowadzanych w minionych latach.

Wrocławianie lepiej oceniają działania informacyjne lokalnych władz, natomiast gorzej faktyczne działania. Zwiększył się (do 61%) odsetek tych, którzy uważają, że włodarze podejmują zbyt mało działań dla poprawy powietrza. Pozytywnie oceniają sposób informowania o tym problemie (wzrost z 14,4% do 26%). Aż 43% nie wie, czy władze miasta biorą pod uwagę głos opinii społecznej.

- Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują też, że wrocławianie oczekują realnych działań, a nie tylko deklaracji. Jednym z niezbędnych rozwiązań jest przyjęcie uchwały antysmogowej zgodnie z projektem przygotowanym przez marszałka, wprowadzającym podobnie jak w Krakowie zakaz spalania paliw stałych — mówi Krzysztof Smolnicki z DAS

Jednoznacznie negatywnie wrocławianie oceniają działania rządu w zakresie dbania o jakość powietrza. - Wobec na pewno niespójnych, ale jednak starań władz miasta w walce ze smogiem, widać dramatyczną ocenę rządu, brak działań, dezinformacja i puste obietnice - komentuje Radosław Gawlik, działacz DASu.

Obecny rząd w ocenie mieszkańców Wrocławia zarówno nie podejmuje wystarczających działań (78%), jak i nie informuje rzetelnie o zagrożeniach dla ich zdrowia związanych ze smogiem (71%), ani też nie wywiązuje się z obietnic składanych zimą tego roku w czasie „kryzysu smogowego” (67%).

Coraz powszechniej rozpoznawalnym staje się marka „Dolnośląskiego Alarmu Smogowego” (46% kojarzy tę kampanię społeczną, to wzrost o 18% w stosunku do poprzedniego roku).

Zebrane dane wskazują, że problem jakości powietrza może stać się bardzo istotnym tematem debat politycznych na poziomie lokalnym w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych w 2018 r.  

Badanie w dniach 24–30 kwietnia 2017 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych 500 wrocławian (powyżej 18 roku życia) metodą wywiadu telefonicznego (CATI) wykonało Centrum Praw Obywatelskich i Badań nad Demokracją.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Oni czwartek, 11.05.2017 15:23
Totalna bzdura , 40lat temu to było zanieczyszczone powietrze,Jak wszystkie...