Wrocławskie gimnazjum laureatem dzięki projektowi o pszczołach

wtorek, 3.3.2015 14:00 657 0

Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". 

W województwie dolnośląskim wyróżniono Gimnazjum nr 29 im.Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Laureaci na tle pozostałych uczestników wyróżnili się oryginalnością zaproponowanej inicjatywy na rzecz pomocy pszczołowatym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie działań o wartości nawet 8 000 zł, a realizacja zwycięskich prac przewidziana jest do listopada 2015 r.

W ramach 5. edycji akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom" Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. po raz drugi włączyły się w realizację konkursu grantowego, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń, nagrodzono 10 placówek z Polski, które zaprezentowały najciekawsze działania edukacyjne na temat roli pszczołowatych zapylaczy. Konkurs skierowany do placówek edukacyjnych ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz przyrody, a w szczególności pszczół.

W ramach tegorocznej edycji konkursu autorzy zwycięskich projektów przedstawili interesujące pomysły działań związanych z ochroną owadów, które ocenione zostaływ oparciu o szczegółowe kryteria merytoryczne.Najliczniejszą grupą wnioskodawców były szkoły podstawowe oraz przedszkola. Najwięcej konkursowych koncepcji spłynęło z woj. mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego.

- Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, ponieważ dzięki podejmowanym działaniom wspólnie możemy wpłynąć na sytuację zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu –projekt "Siła kreatywności pszczelej rodziny"

Działania projektowe oparto o zasadę PODAJ: pomyśl, obserwuj, działaj, angażuj jednocząc. W pierwszej kolejności zaplanowano dla uczestników warsztaty przyrodnicze na temat biologii i ekologii roślin miododajnych oraz owadów zapylających – zarówno teoretyczne, jak i realizowane w terenie. W ramach programu „Pszczoła, jaka jest – (nie) każdy wie” organizowanego we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, uczniowie zrealizują mikroprojekty badawcze w swojej rodzinie. W grupach projektowych będą obserwować zapylacze w swojej okolicy, by zlokalizować na terenie Wrocławia miejsca występowania roślin miododajnych i pszczołowatych zapylaczy. Organizatorzy zaplanowali również konkurs fotograficzny oraz konkurs fraszek dla uczestników z innych placówek edukacyjnych. Okazją do podzielenia się wiedzą z innymi będą również obchody Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia. Efektem projektu będzie film promocyjny, który uczniowie stworzą w ramach multimedialnych warsztatów filmowych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)