Wyłącz Przemoc. Włącz Myslenie. Wrocławska kampania przeciwdziałania przemocy.

czwartek, 24.11.2016 17:43 3658 0

W piątek 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczyna się także dwutygodniowa Wrocławska Kampania Przeciwko Przemocy – „Wyłącz Przemoc, Włącz Myślenie” - część globalnej kampanii ONZ „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć” (16 Days of Activism Against Gender Violence 2013). 

https://pl-pl.facebook.com/Kampania-Bia%C5%82a-Wst%C4%85%C5%BCka-Wroc%C5%82aw-456966234493081/

Celem kampanii jest podniesienie świadomości społecznej, prezentacja i propagowanie działań sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet. Takie działania są prowadzone w ponad 50 krajach na całym świecie, często pod nazwą kampania „Białej Wstążki” i są protestem przeciwko dyskryminacji i przemocy wobec kobiet i dziewcząt wynikającej z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych. Sama biała wstążka to symbol podwójnego zobowiązania – do przerwania milczenia oraz do powstrzymania się od wszelkich form stosowania przemocy. 

Wrocław od lat włącza i prowadzi kampanie społeczne przeciw przemocy fizycznej i przeciw mowie nienawiści – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia. Tak jest i tym razem, gdy z hasłem „Wyłącz przemoc. Włącz myślenie” przyłączamy do działań globalnych. Chcemy, by nasze działania trafiły do mieszkańców, służb i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, dlatego działania prowadzone są wielotorowo – zarówno w formie działań medialnych, symbolicznych jak i konkretnych, czyli cyklu dyżurów i spotkań z mieszkańcami – dodaje Jacek Sutryk. 

Kampanię rozpoczynającą się w piątek, 25 listopada zainauguruje akcja polegająca na rozdawaniu i wpinaniu białych wstążeczek na wrocławskim Rynku (placu Gołębim) w godzinach 13-17. Także 25 listopada o 10 we wrocławskich sądach rejonowych i okręgowym będą umieszczane tabliczki z hasłami sprzeciwiającymi się przemocy. 


W załącznikach znajdą Państwo materiały – plakat, szczegółowy harmonogram spotkań, dyżurów, wykładów i działań oraz ulotkę – dekalog prawdziwego mężczyzny.

 

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka.

Konwencja Rady Europy została uchwalona w 2011 r. w Stambule. Ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Zwraca m.in. uwagę  na fakt, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Polska podpisała ją w grudniu 2012 r. W kwietniu 2014 r. rząd podjął uchwałę ws. przedłożenia jej do ratyfikacji i przyjął projekt odpowiedniej ustawy. Sejm uchwalił ją w lutym, a Prezydent Komorowski podpisał ją 14 marca 2015 r..

Do tej pory konwencję podpisało 37 z 47 państw Rady Europy, w tym 23 z 28 należących do UE. Ratyfikowało ją 17 krajów, w tym 10 członków UE. Powodem decyzji o powstaniu konwencji jest zauważenie faktu, że zjawisko przemocy jest związane z płcią. Ofiarami przemocy są najczęściej kobiety; 45% kobiet w UE deklaruje, że co najmniej raz padło ofiarą przemocy ze względu na płeć; 40-45% kobiet doświadczyło molestowania seksualnego w pracy. Szacuje się, że w Europie w wyniku przemocy ze względu na płeć codziennie umiera 7 kobiet. Z przeprowadzonych w 2010 r. badań Eurobarometru wynika, że zjawisko przemocy wobec kobiet jest znane obywatelom (98% procent badanych) i bardzo częste (co czwarta osoba zna kobietę będącą ofiarą przemocy domowej, a co piąta zna sprawcę przemocy) 
Większości aktów przemocy wobec kobiet dokonują mężczyźni z bezpośredniego otoczenia ofiar, głównie partnerzy lub byli partnerzy 
Na szczeblu europejskim brak było do tej pory dostatecznie szczegółowych postanowień zobowiązujących państwa do podjęcia kompleksowych działań na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet. 
Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest pierwszym aktem prawnym na szczeblu europejskim, który całościowo traktuje sprawę przeciwdziałania i zwalczania przemocy wobec kobiet, a także przemocy domowej. 
  
Celem konwencji jest: 
- zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, 
- eliminacja wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz wspieranie równości kobiet i mężczyzn, w tym poprzez wzmocnienie pozycji kobiet, 
- stworzenie szeroko zakrojonych strategii na rzecz ochrony i wsparcia wszystkich ofiar przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, 
- ochrona ofiar przemocy, 
- skuteczne ściganie i karanie sprawców przemocy. 
  
Kształt postanowień konwencji odzwierciedlają leżące u jej podstaw, wskazane w preambule, założenia, że, m.in.: 
- realizacja równouprawnienia kobiet i mężczyzn de jure i de facto stanowi kluczowy element zapobiegania przemocy wobec kobiet, 
- przemoc domowa dotyka kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu oraz że mężczyźni mogą również być jej ofiarami, 
- przemoc wobec kobiet jest manifestacją nierównego stosunku sił między kobietami a mężczyznami na przestrzeni wieków, który doprowadził do dominacji mężczyzn i dyskryminacji kobiet, a także uniemożliwił pełną poprawę sytuacji kobiet, 
- strukturalny charakter przemocy jest uwarunkowany płcią, oraz że przemoc wobec kobiet stanowi jeden z podstawowych mechanizmów społecznych, za pomocą którego kobiety są spychane na podległą wobec mężczyzn pozycję dzieci są ofiarami przemocy domowej, również jako świadkowie przemocy w rodzinie. 
  
W preambule Konwencji jaki i w raporcie wyjaśniającym, podkreśla się związek pomiędzy osiąganiem równości płci a eliminacją przemocy wobec kobiet zarówno w prawie jak i w praktyce. Równość płci zmniejsza zagrożenie przemocą, dlatego też zapobieganie przemocy wiąże się z promowaniem równości płci rozumianej jako równość szans kobiet i mężczyzn, solidarne i sprawiedliwe dzielenie się prawami i obowiązkami, zarówno w życiu rodzinnym jak i zawodowym. 
Zapobieganie przemocy wobec kobiet to także podejmowanie niezbędnych działań by promować zmianę społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn, tak by wykorzenić uprzedzenia, zwyczaje, tradycje oraz inne praktyki oparte na idei niższości kobiet lub na stereotypowym postrzeganiu ról społecznych kobiet i mężczyzn. 
  
Konwencja wyraźnie zachęca państwa do stosowania jej postanowień wobec wszystkich ofiar przemocy domowej.

Źródło.: UM Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)