Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus

czwartek, 20.4.2017 09:35 1237 0

Ponad 180 000 polskich studentów uczestniczyło w międzynarodowych wymianach programu Erasmus oraz jego następcy, programu Erasmus+. Gdyby wszystkie te osoby postanowiły się spotkać, mogłyby dziś zapełnić trybuny ponad trzech stadionów takich jak PGE Narodowy w Warszawie lub… założyć miasto wielkości Rzeszowa. Erasmus, najbardziej rozpoznawalny program Unii Europejskiej, obchodzi w tym roku swoje 30-ste urodziny i 18-ste w Polsce. W związku z tą szczególną rocznicą Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu organizują debatę "Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus".

Efekty, jakie osiągnęły studenckie wymiany w ramach Erasmusa sprawiły, że program zyskał uznanie jako najbardziej rozpoznawalny i dający podwaliny do budowania kolejnego programu w dziedzinie edukacji. Jego następca, funkcjonujący od 1 stycznia 2014 r. Erasmus +, jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, a jego budżet wynosi 14,7 mld euro. Powstał w wyniku połączenia siedmiu innych europejskich programów edukacyjnych, w tym Erasmusa, i uwzględnia różne kategorie osób i instytucji. Oznacza to, że w ramach programu Erasmus+ realizowane są nie tylko wymiany studenckie, ale także np. projekty Wolontariatu Europejskiego, europejskich wymian młodzieżowych, projekty z dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego, edukacji szkolnej, edukacji dorosłych i inne.

Podczas debaty "Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus" eksperci związani z koordynacją i realizacją tego programu w Komisji Europejskiej, Polsce i na Dolnym Śląsku będą rozmawiać o tym, jak przebiega wdrażanie programu Erasmus + w Polce i jak nasz kraj wypada na tle innych państw członkowskich UE. Goście debaty opowiedzą, z jakich elementów składa się program i kto może z niego skorzystać, a także przybliżą jego zasady działania. Przedstawią możliwości zaangażowania się w wymiany młodzieżowe, praktyki zawodowe, programy adresowane do szkół i osób dorosłych.  Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję posłuchać o doświadczeniach uczestniczki wymiany studenckiej. Dowiedzą się, jak pobyt edukacyjny za granicą może przełożyć się na rozwój kariery zawodowej, zainspirować do działania i pobudzić przedsiębiorcze myślenie.

Debata "Z Widokiem na 30 lat programu Erasmus" odbędzie się we wtorek, 25 kwietnia o godz. 14:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.

W debacie udział wezmą:

Sylwia Sitka - Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury,
dr Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
Adrian Kowalczyk – koordynator projektów, Stowarzyszenie Semper Avanti,
Monika Świędrych – prawniczka, była uczestniczka programu Erasmus, założycielka prawniczego startupu. 

Spotkanie poprowadzi Daria Detlaf, dziennikarka Akademickiego Radia Luz. 

Debata organizowana jest przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Uprzejmie prosimy o zgłoszenie udziału w wydarzeniu na www.bit.ly/widok_erasmus,

mailowo: ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie: 71 324 09 04.

Zapowiedź na stronie internetowej: www.ec.europa.eu/poland/events/170425_view_on_erasmus_pl

Wydarzenie FB: www.bit.ly/2oG3Ity

Dodaj komentarz

Komentarze (0)