Zespoły z Wrocławia i Szczecina najlepsze w konkursie matematycznym Náboj

poniedziałek, 10.4.2017 16:00 989 0

Drużyna z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 z Wrocławia i zespół z Gimnazjum nr 16 ze Szczecina zwyciężyły we wrocławskiej edycji matematycznego konkursu Náboj. Zawody, w których rywalizowało 55 zespołów z całej Polski, rozegrano w piątek na Politechnice Wrocławskiej.

Na wrocławskiej politechnice międzynarodowa olimpiada matematyczna odbyła się już po raz drugi. –  W tym roku zainteresowanie udziałem w zawodach było ogromne. Wszystkie miejsce zostały zajęte już po czterech dniach trwania zapisów – mówi Elżbieta Bąkowska, główna organizatorka wrocławskich zawodów.

Zespoły rywalizowały w dwóch kategoriach – juniorzy i seniorzy. W tej pierwszej mogli wystąpić tylko uczniowie, którzy uczęszczają co najwyżej do I klasy liceum ogólnokształcącego, natomiast w kategorii seniorzy drużynę tworzyli uczniowie z jednej szkoły.

W sumie w stolicy Dolnego Śląska pojawiło się 55 pięcioosobowych drużyn, z których 31 konkurowało w kategorii juniorów, a 24 w kategorii seniorów. O zwycięstwo walczyły zespoły m.in. z Poznania, Koszalina, Kalisza, Sosnowca, Szczecina, Brzegu i oczywiście z Wrocławia. Swoją reprezentację miał także Zespół Szkół Akademickich PWr – 3 zespoły rywalizowały w kategorii juniorów, a dwie w kategorii seniorów.

Podczas trwającego 120 minut konkursu zespoły starały się rozwiązać jak najwięcej zadań matematycznych o rosnącym stopniu trudności. Zaczynały z sześcioma ćwiczeniami, które mogły rozwiązać w dowolnej kolejności. Następnie zadanie było sprawdzane i jeśli wynik był poprawny zespół otrzymywał do rozwiązania kolejny problem.  W sumie przygotowanych zostało 59 zadań.

– Zadania były nietypowe i obejmowały różne dziedziny matematyki. W ich rozwiązywaniu uczniowie nie mogli posługiwać się żadnymi urządzeniami elektronicznymi, ani konsultować się z nikim innym poza członkami swojego zespołu. Do swojej dyspozycji mieli jedynie standardowe przybory do pisania i rysowania – tłumaczy Elżbieta Bąkowska.

Końcowy sukces zależał więc w tym wypadku nie tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, lecz także od współpracy całej drużyny. Rywalizacja odbywała się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie, Veszprém i Edynburgu. W każdym z tych miast tworzony był lokalny ranking drużyn.

We Wrocławiu w kategorii juniorów najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 16 ze Szczecina w składzie – Oskar Dąbkowski, Damian Dąbrowski, Michał Staniewski, Kacper Zieniuk i Justyna Jaworska. Drugie miejsce zajęli uczniowie z zespołu A Gimnazjum Akademickiego PWr – Zofia Stypułkowska, Łukasz Orski, Mateusz Padarz, Adam Pędziwiatr i Szymon Szecówka.

W kategorii seniorów triumfował zespół A Liceum Ogólnokształcącego nr 3 z Wrocławia w składzie – Maciej Korpalski, Dawid Ignasiak, Mateusz Rzezpecki, Katarzyna Miernikiewicz i Michał Kucharczyk. Drugą lokatę zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, a trzecie miejsce reprezentacja A Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr – Jakub Filistyński, Karol Kulawiec, Maciej Lewandowicz, Maciej Markuszewski i Wiktor Gancarczyk. 

Po zakończeniu konkursu uczniowie mogli porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym, w którym zwyciężyły zespoły z Polski – w kategorii juniorów Katolickie Gimnazjum z Krakowa, a w kategorii seniorów zespół A z III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni.

Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj po raz pierwszy odbyły się w 1998 roku na Słowacji. W 2004 roku do zabawy przyłączyły się Czechy, w 2014 roku Bawaria i jednorazowo Finlandia, a w 2015 roku Austria, Węgry i Polska. Liczba uczestników konkursu stale rośnie. W 2015 roku startowało w nim 458 drużyn z 6 krajów. Od 2016 roku zawody rozgrywane są również we Wrocławiu, a organizatorem edycji wrocławskiej jest Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.

źródło: Politechnika Wrocławska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)