Zielona Stolica Europy – Zielone Tętnice Wrocławia

poniedziałek, 20.2.2017 09:21 3142 0

Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r. Finaliści zostaną wyłonieni w czerwcu bieżącego roku. My sprawdzamy, jakie atuty ma nasze miasto. Przedstawiamy pomysł na Zielone Tętnice Wrocławia.

Pięć arterii wjazdowych do Wrocławia ma w ciągu kilku lat stać się prawdziwymi zielonymi tętnicami naszego miasta – chodzi o ulice: Legnicką, Jana III Sobieskiego i B. Krzywoustego, Powstańców Śląskich i al. Karkonoską, Krakowską i Opolską oraz o Żmigrodzką.

- Chcemy, aby główne arterie naszego miasta jeszcze bardziej się zazieleniły. Najpierw na warsztat bierzemy wjazd od strony zachodniej: ulicę Legnicką od pl. Jana Pawła II do Nowych Żernik. Wybór padł na tą trasę, bo ulica Legnicka jest najlepiej zdefiniowana urbanistycznie – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Po zachodniej tętnicy Wrocławia przyjdzie czas na kolejną. Nie wiadomo jeszcze jednak, która będzie następna. – Być może zrobimy tak, że ogłosimy plebiscyt i zapytamy wrocławian, którą z tych arterii zrobić zieloną tętnicą – mówi prezydent Dutkiewicz.

Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka
Projekt "Zielone Tętnice Wrocławia" ogłoszono w czerwcu 2015 r. W lipcu 2015 r. Biuro Rozwoju Wrocławia ogłosiło konkurs na projekt nasadzeń zieleni na pierwszej arterii. Chodzi o 7,5-kilometrowy odcinek ul. Legnickiej (od pl. Jana Pawła II), Lotniczej i Kosmonautów (do kąpieliska Glinianki).

- W ramach tego fragmentu ulic wydzieliliśmy jeszcze kilka miejsc. Są to duże otwarte przestrzenie. To przede wszystkim na zmianie ich charakteru zależy nam najbardziej. Chcemy, by pojawiło się tam więcej zieleni – wyjaśnia przewodniczący jury konkursu prof. Tomasz Ossowicz.

W grudniu 2015 r., 30 tys. zł i pierwszą nagrodę w konkursie „Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka” zdobyła koncepcja przygotowana przez pracownię SUM Architekci Krajobrazu. W konkursie nagrodzone zostały jeszcze dwie prace. Zielone Tętnice Wrocławia - wyniki konkursu

Do końca marca 2017 r., Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta na podstawie nagrodzonych projektów opracuje program funkcjonalno-użytkowy, który pozwoli na dalsze prace projektowe. Cały projekt zazielenienia ulicy ma być zakończony do końca 2018 r. Inwestycja będzie finansowana z budżetu miasta i środków unijnych.

Roślinne tunele z tramwajami na Legnickiej
Solarny las przy Stadionie Wrocław, hamaki do odpoczynku na placu Wiślanym, miejski ogród przy Muzeum Współczesnym Wrocław, zielone tunele dla tramwajów – to tylko niektóre pomysły, które pojawiły się w pracach konkursowych – „Zielone Tętnice Wrocławia – Legnicka”. To jak może zmienić się ul. Legnicka można zobaczyć oglądając nagrodzoną koncepcję.

Plac Solidarności
Przy pl. Solidarności projekt zakłada zachowanie parkingu dla samochodów, ale nawierzchnia asfaltowa miałaby zostać zamieniona na zieloną. Ten odcinek obejmuje także kładkę przy ul. Nabycińskiej, która zostałaby obsadzona pnączami.

Plac Strzegomski
Projekt obejmuje m.in. skwer wokół rzeźby „Pociąg do nieba”. Na tyłach siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław zakłada stworzenie amfiteatru. Ma tu również się znaleźć miejsce dla ogrodnictwa miejskiego.

Legnicka-Kwiska
Projekt obejmuje teren starej zajezdni tramwajowej oraz skwer przy blokach. W projekcie dodano i przekształcono rośliny przy jezdni. Osiedlowy skwerek w centralnej części zyskał zbiornik wodny. Nawiązuje on do przedwojennej nazwy „park Wiślany”.

Park Zachodni
Przy wejściu do parku Zachodniego zaplanowano ogród deszczowy. A samo wejście zaakcentowano kolorową bramą. W południowej części, gdzie aktualnie znajduje się targowisko, przewidziano skatepark oraz punkt rowerowy.

Pętla Pilczyce
W północnej części zaplanowano aleje platanową. Stałaby się ona zielonym korytarzem między ul. Lotniczą a parkiem Pilczyckim. Zaprojektowano zielony tunel nad trakcją linii tramwajowej.

Węzeł Stadion
Przewiduje się wykorzystanie potencjału betonowego placu oraz przyległego do niego niezagospodarowanego terenu zielonego. Związku z tym przewiduje się tu utworzenie placu sportowego i łąki. Żródło: SUM ARCHITEKCI KRAJOBRAZU

Zielone tętnice na świecie

źródło: www.landezine.com/Adrià Goula

Dobry przykładem, jak atrakcyjnie można zazielenić ważną arterię komunikacyjną w mieście jest ulica Passeig De St. Joan w Barcelonie.

Projekt przygotowany przez architektkę krajobrazu Lolę Domenech zakładał przekształcenie przestrzeni ulicy po to, aby dać atrakcyjną zieloną przestrzeń dla pieszych i nową miejską strefę zieleni z miejscami rekreacyjnymi – wylicza Monika Kozłowska-Święconek, kier. Działu Planowania Komunikacji, Infrastruktury Technicznej i Środowiska w Biurze Rozwoju Wrocławia.

Wrocław za 30 lat – czyli jak miasto będzie się rozwijać
Wrocław w konsultacjach z mieszkańcami przygotowuje studium zagospodarowania przestrzennego, w którym określony zostanie rozwoju urbanistyczny całego miasta. Zobacz na mapie zgłoszone wnioski:

Ponad 40% złożonych przez mieszkańców wniosków dotyczy zieleni. Dodatkowo z badań wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków (co potwierdza także fakt, że ponad 30% budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 r. przeznaczone na zielone inwestycje). Badania zostały zlecone w związku ze strategią dotyczącą przyszłości Wrocławia do 2030 r.

Wrocław walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r.
W 2017 r. Zielona Stolica Europy jest w Essen. Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017. Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych.

Kandydatury oceniane są na podstawie 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, ekoinnowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)