Żywa biblioteka w pociągu

poniedziałek, 16.10.2017 09:00 487 0

14 października 2017, w Dniu Edukacji Narodowej, w pociągu na trasie Wrocław - Jelenia Góra - Wrocław odbyła się dwudziesta siódma edycja projektu Żywa Biblioteka Wrocław. Specjalne wydarzenie było związane z obchodami 10-lecia projektu we Wrocławiu i umożliwiało dotarcie do nowych odbiorców i odbiorczyń. 

W projekcie wzięli udział chętni, przypadkowi pasażerowie pociągu, którzy podróż do Jeleniej Góry mogli urozmaicić sobie rozmową z jedną z Żywych Książek. Dostępne w pociągu były m.in. Żywe Książki: Trzeźwiejący Alkoholik, Osoba chora na schizofrenię, Muzułmanin, Gej, Romka. Projekt odbył się bezpłatnie, pasażerów obowiązywały normalne bilety na przejazd. 

Celem wydarzenia jest zmiana postawy ludzi wobec inności na opartą na zrozumieniu i szacunku. Poprzez ten projekt podnoszona jest świadomość uczestników na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji. Projekt opiera się na dialogu. Każdy, kto bierze udział w Żywej Bibliotece ma możliwość porozmawiania z wybraną przez siebie osobą z innej kultury, narodowości, wyznania, stylu życia, orientacji seksualnej. 

Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2000 roku w Danii. W Polsce projekt odbywa się od 2007 roku. Organizowana przez Stowarzyszenie Diversja Żywa Biblioteka w pociągu była pierwszą tego typu inicjatywą na świecie. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)