Broń i kamuflaż - niezbędne zaopatrzenie do rozgrywek ASG

wtorek, 24.5.2022 15:07 622

Airsoft to dla niektórych po prostu sposób na miłe spędzenie czasu ze znajomymi, a dla innych długoletnia pasja. To właśnie tej drugiej grupie poświęcony zostanie poniższy wpis. Doskonale wiemy, jak ważna w przypadku gry na poziomie zaawansowanym jest precyzyjna broń oraz dobrze dobrane i takie samo dla wszystkich członków drużyny umundurowanie.

Poniżej postaramy się opisać, jakie rodzaje broni do ASG wyróżniamy, a także jakie nowości w kontekście replik i kamuflażu są aktualnie najczęściej wybierane przez uczestników rozgrywek. 

Typ napędu repliki – jaki spisze się najlepiej? 

Głównym podziałem broni w ASG jest zestawienie oddzielające broń krótką od długiej. Można się łatwo domyślić, że wśród tej pierwszej znajdą się pistolety i rewolwery, a w przypadku drugiej mamy styczność z karabinami maszynowymi czy snajperkami. 

Broń krótka charakteryzuje się trzema bądź jak kto woli czterema rodzajami napędu. Plastikowe kulki mogą być w zależności od modelu repliki wystrzeliwane w sposób elektryczny, sprężynowy oraz gazowy. O czwartym rodzaju nie napisaliśmy bez powodu. Dotyczy on napędu gazowego. Pistolety skonstruowane w ten sposób są napędzane CO2 lub substancją określaną jako greengas. Ciekawostką jest, że broń długa nie posiada możliwości zasilania gazowego. Z tego wynika, że dysponujemy tylko karabinami elektrycznymi i sprężynowymi.  

Wśród pistoletów, najchętniej wybieranymi w kontekście rozgrywki są wersje gazowe. Cechuje je niski koszt i stosunkowo wysoka moc. W broni długiej natomiast najczęściej stosuje się elektryki. Jest to idealne rozwiązanie dla karabinów szturmowych, choć nie do końca dla snajperek. Te z kolei najlepiej jest wybierać w opcji sprężynowej.

Jakie repliki najlepsze w 2022 roku? 

Według uczestników, na czas 27 kwietnia 2022 roku, najlepszą repliką okazuje się karabin snajperski WELL ASG MB4403D o napędzie sprężynowym. Wyposażony w dwójnóg oraz lunetę może być dobrym rozwiązaniem dla osób obdarzonych niesamowitą cierpliwością i precyzją.  

Dla zwolenników gry ofensywnej doskonały okazał się natomiast karabin szturmowy CYMA DropZone. W zorganizowanym przez kupujących rankingu, wyróżniony został także pistolet UMAREX Glock-22 zasilany gazem i wystrzeliwujący kule o średnicy 6mm. 

Kamuflaż - jakie wybierane najchętniej? 

W przypadku gry w zorganizowanej i poprawnie działającej drużynie, odpowiedni kamuflaż jest praktycznie koniecznością. O ile w rozgrywkach amatorskich rozróżnia się przeciwników na podstawie opasek na rękę, o tyle w grze na poziomie zaawansowanym zdecydowanie opóźnia to reakcję uczestników. Ważne jest więc, aby umundurowanie dla całej drużyny posiadało ten sam kamuflaż i było jednakowo wyposażone.  

Do standardowych kamuflaży należą chociażby stalker, woodland czy dpm. Każdy z nich charakteryzuje się unikatowym odcieniem, sprzyjającym w odpowiednich warunkach. Oczywiście, w przypadku doboru kamuflażu istotne jest określenie regionu, w jakim będzie znajdowało się pole bitwy.   

Zdecydowaną świeżość na rynku wprowadził stale zyskujący na popularności kamuflaż MAPA. Pierwsze głosy odnośnie tego wzoru umundurowania pochodzą aż z 2012 roku, jednak informacje w tym temacie były bardzo rzadko udostępniane. Opatentowanie wzoru do tego kamuflażu wcale nie było rzeczą prostą i składało się z dwóch etapów, a mianowicie ze znalezienia odpowiedniej struktury i starannego doboru kolorów. W tym celu dokładnie sprawdzona została występująca na terenie Polski roślinność, co miało pomóc w określeniu barw. Więcej o kamuflażu MAPA możemy znaleźć w artykule znajdującym się pod tym linkiem: https://wmasg.com/pl/articles/view/20851