Co to jest próba złota i srebra, jak ją czytać?

piątek, 26.4.2024 13:50 102

Próba złota lub srebra to podstawowy parametr, który świadczy o jakości i wartości wyrobów jubilerskich. Im wyższa próba danego metalu szlachetnego, tym wyższa jego jakość wykonania. Czy jednak najlepsza próba złota to zawsze ta najwyższa? Niekoniecznie. Wiele zależy od tego, jaką twardość powinien mieć dany produkt jubilerski. Jak w takim razie czytać próbę srebra i złota w praktyce? Wyjaśniamy w artykule.

Jaka jest najlepsza próba złota i dlaczego?

Podstawową miarą czystości metali szlachetnych jest próba złota. To wskaźnik, który dotyczy ilości czystego złota w stopie danego wyrobu jubilerskiego. Najczęściej próbę wyraża się w karatach dla złota oraz w promilach dla srebra.

To informacja, jak dużą część całego stopu w biżuterii stanowi wybrany metal szlachetny. Wbrew pozorom najlepsza próba złota nie zawsze oznacza tą, którą warto wybrać. W przypadku biżuterii lepiej postawić na produkty z domieszką innych metali – wtedy są trwalsze, twardsze i nie ulegają uszkodzeniom tak szybko, jak np. czyste złoto.

Jeśli interesują Cię produkty jubilerskie o różnych próbach złota i srebra, koniecznie przejrzyj ofertę sklepu jubilerskiego TEILOR.

Jak sprawdzić próbę złota i srebra na biżuterii?

W celu sprawdzenia próby złota lub srebra możesz wykorzystać kilka metod. Jubilerzy najczęściej stosują metodę testu kwasowego, który pozwala na precyzyjnie ustalenie próby złota albo srebra.

Jeśli szukasz biżuterii wykonanej w metali szlachetnych wysokiej próby, koniecznie przejrzyj wyroby jubilerskie dostępne w sklepie https://www.teilor.pl/.

Są też inne metody sprawdzania prób srebra i złota, a mianowicie:

  1. Test magnetyczny – metale szlachetne nie przyciągają energii magnetycznej. Wystarczy użyć silnego magnesu, aby ustalić, czy biżuteria jest wykonana ze złota lub srebra. Ta metoda nie pozwala jednak na określenie dokładnej próby metali szlachetnych.
  2. Wizualna ocena biżuterii i sprawdzenie oznaczeń – podczas wizualnej oceny nie masz gwarancji, że produkt jubilerski jest w 100% oryginalny. To jednak najszybsza metoda weryfikacji próby złota lub srebra.
  3. Rentgen fluorescencyjny (XRF) – nieinwazyjna metoda badania składu chemicznego metalu. Urządzenia XRF mogą precyzyjnie określić skład i próbę metalu.

Pamiętaj, że samodzielne sprawdzanie próby złota lub srebra zawsze niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia biżuterii – np. podczas nieumiejętnego stosowania kwasu. W przypadku zabytkowych przedmiotów jubilerskich lepiej udać się do eksperta celem wykonania wyceny i sprawdzenia próby złota i srebra.

W jaki sposób czytać próbę srebra i złota?

Do odczytania próby złota lub srebra musisz znać symbolikę stosowaną powszechnie do znakowania wyrobów jubilerskich. Przykładowo: czyste złoto oznacza się jako 24K (karaty), natomiast stop zawierający 41,7% czystego złota będzie oznaczony jako 10K. Próby srebra oznaczone są w promilach, np. typowe srebro próby 925 zawierają 925 na 1000 części czystego srebra. A zatem taki wskaźnik oznacza, że wyroby jubilerskie ze srebra mają 92,5% czystości.