Implanty zębowe – czy trzeba się ich bać?

poniedziałek, 24.1.2022 14:45 256

Brak zębów to bardzo duży problem. Rzutuje on zarówno na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, przyzwyczajenia, a także buduje nowe mało dla nas radosne nawyki. Brak zębów można leczyć. Sposobem na to jest instalacja implantów. Mimo, że implanty zębów mają dla swoich posiadaczy szereg zalet, to nie brakuje głosów, które chcą zniechęcić do tego sposobu leczenia. Jak i dlaczego implanty miałyby nam szkodzić? Czy te obawy mają jakieś podstawy?

Co mówią o implantach…

W sieci bez trudu możemy odnaleźć opowieści odstraszające do stosowania implantów. Od decyzji mają nas odwlec fakty, które mogą być dla nas kłopotliwe w codziennym użytkowaniu implantów. Na ile są to fakty pokrywające się z prawdą? Ile w nich prawdy?

Fakt czy mit nr 1

Jednym z często podawanych problemów z implantami jest to, że miałyby one powodować włączenie się alarmu w bramkach magnetycznych, czy to tych na lotniskach, czy to w sklepach z odzieżą. Ok. Z całą pewnością rodzi to niezręczną sytuację, ale czy faktycznie mamy się czego obawiać? By obalić siłę tego argumentu odnieść trzeba się do materiału z jakiego dziś wykonywane są implanty. Jest to tytan. Tytan to bardzo mało podatny na magnetyzowanie implant. Wykonuje się z niego szereg akcesoriów stosowanych w chirurgii – płytki do wypełnienia ubytków w kości, szyny chirurgiczne, protezy, śruby chirurgiczne. Istnieje wbrew pozorom stosunkowo duże prawdopodobieństwo spotkania kogoś kto w sowim ciele ma choć kawałek tytanu. Oczywiście, osoby które posiadają w swoim ciele na stałe duże uzupełnienia z tytanu, np. tytanową płytkę w czaszce, zwykle noszą ze sobą dokument potwierdzający ich posiadanie. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że muszą go wyjmować za każdym razem gdy wchodzą do sklepu po zakupy.

Fakt czy mit nr 2

Kolejnym mitem, z którym można spotkać się często jest kwestia uczulenia na implanty zębów. Co chwilę na formach spotkać można pytanie – czy implanty powodują reakcję alergiczną. Na całe szczęście, przynajmniej na serwisach medycznych, zwykle pytanie to jest od razu prostowane. Wyobrażacie sobie by płytka do rekonstrukcji twarzy z tytanu, proteza z tytanu, czy nawet śruba używana do skręcenia kości po wypadku dawały reakcję uczuleniową. Gdyby faktycznie tytan powodował alergię to nie znalazłby tak dużego zainteresowania w medycynie, bo to przeciwwskazanie wyszło by na światło dzienne od razu i nie dałoby się tego ukryć.

Fakt czy mit nr 3

Implanty zębów uniemożliwiają rezonans magnetyczny. Tu znów warto wrócić do właściwości implantów opisanych parę zdań powyżej. Obecność implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu.

Przechodząc do zalet

Implanty zębów mają za to szeroką paletę zalet. Wymienianie ich wszystkich nie ma większego sensu, dlatego skupimy się na trzech najistotniejszych – zalety na płaszczyźnie estetycznej, funkcjonalnej i zdrowotnej.

Walory estetyczne implantów widoczne są gołym okiem. Warto jednak powiedzieć to wprost, że poza standardowym – zęba nie było, a ząb jest – mamy bardzo dużo do powiedzenia w zakresie tego jak nasz implant może wyglądać. Możemy powiem bardzo szczegółowo ustalić barwę, kształt i wielkości implantu, by finalnie otrzymać implant szyty na miarę.

Nie bez znaczenia są także olbrzymie korzyści funkcjonalne implantów. Zasadniczo pracują one w łuku zębowym tak samo jak nasze naturalne zęby. Wszystko dzięki specyficznej strukturze. Implant składa się bowiem ze śruby mocującej wkręconej w kość i korony (imitujące ząb na powierzchni dziąsła). Finalnie odczucie z ich używania na co dzień jest bardzo zbliżone do tego, które towarzyszy nam przy pracy naszych naturalnych zębów.

Na koniec kilka słów o aspekcie zdrowotnym. Implanty zębów przeciwdziałają zanikowi kości szczęki lub żuchwy. Jak to? Gdy stracimy ząb i utrzymujemy puste miejsce, to kość nie jest stymulowana przez korzeń zęba. Korzeń zdrowych zębów przy pracy po prostu aktywizuje kość do stałej odbudowy tkanek. Jeśli zęba w danym miejscu nie ma to rozpoczyna się wiec powolny zanik kości.