Jak przygotować się do spawania aluminiowych elementów?

wtorek, 27.9.2022 15:15 144

Aluminium zapewne nie jest pierwszym metalem, który kojarzy się nam ze spawaniem. Nic dziwnego - najbardziej klasyczne spawarki na elektrody MMA sobie z nim nie poradzą, a więc wykonywanie połączeń aluminiowych elementów jest nieco trudniejsze niż praca z tradycyjną blachą i stalowymi przedmiotami. Mimo to umiejętność spawania aluminium z pewnością jest przydatna. W końcu z tego materiału wykonuje się dziś coraz więcej przedmiotów. W końcu to metal, który można łatwo poddać recyklingowi. Do spawania aluminium trzeba jednak odpowiednio się przygotować.

Czym wyróżnia się spawanie aluminiowych elementów?

Aluminium jest jednak również materiałem bardzo specyficznym. W przygotowaniach do spawania trzeba wziąć pod uwagę to, że ma dość niską - jak na metal - temperaturę topnienia w okolicach 660 stopni Celsjusza.

A możliwości spawania aluminiowych elementów w dużej mierze zależą również od tego, z jakim stopem mamy do czynienia. W przemyśle najczęściej wykorzystuje się bowiem aluminium z domieszką innych substancji, na przykład magnezu czy krzemu. Niektóre stopy uchodzą za niespawalne. Przed rozpoczęciem spawania należy więc dowiedzieć się, z czego dokładnie powstał element, który ma być obrabiany.

Na co trzeba być przygotowanym w czasie spawania aluminium?

Przy spawaniu aluminium z wykorzystaniem spawarki na elektrody MMA trzeba pamiętać, że wykonuje się je przy pomocy prądu przemiennego, czyli AC. Tymczasem przy większości innych metali wybieramy DC - prąd stały. Tutaj nie można się pomylić, inaczej ze spawania aluminium nic nie wyjdzie.

Przed rozpoczęciem spawania aluminiowych elementów trzeba koniecznie bardzo dokładnie je wyczyścić. Zazwyczaj pokrywa je bowiem osłona z tlenków, które znacznie utrudniają spawanie. Po ich usunięciu, na przykład twardą szczotką, praca będzie znacznie łatwiejsza.

W czasie samego spawania trzeba uważać na tworzenie się porów. Czasami w tym metalu pozostają bowiem bąbelki gazu, które obniżą jakość oraz estetykę spoiny.

Przy pracy z elementami wykonanymi z tego materiału trzeba także zwracać uwagę na równomierne nagrzewanie się spawanych elementów. Aluminium nagrzewa się bowiem powoli, ale szybko wychładza. Jeśli różnice temperatur wokół miejsca spawania będą zbyt duże, mogą powstawać naprężenia, które również osłabiają jakość spoiny.

Jaką spawarkę wybrać do obróbki aluminiowych przedmiotów?

Jak już wspomnieliśmy, do spawania aluminium nie nadają się urządzenia MMA. W związku z tym trzeba wybierać wśród spawarek MIG/MAG oraz TIG - informacje o nich są dostępne na https://www.przewodnik-budowlany.com.pl/.

Spawanie aluminium migomatem jest możliwe w przypadku elementów grubszych niż milimetr. Najważniejszym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniego drutu spawalniczego. Popularnym rozwiązaniem jest drut aluminiowy z kilkuprocentową domieszką magnezu, o średnicy od 0,8 do 1 milimetra.

Cieńsze aluminiowe elementy można spawać urządzeniem działającym w trybie TIG. Tutaj używa się elektrod nietopliwych wykonanych z wolframu. Do spawania aluminium TIG-iem trzeba wybrać gaz osłonowy o dużej czystości. Uniwersalnym urządzeniem do spawania aluminium, ale i innych metali, może być więc spawarka 2w1, która umożliwia pracę w trybie MIG/MAG oraz TIG.