Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otrzymał dwie kuchnie i 20 łóżek dla rodziców

piątek, 26.4.2024 11:54 152 0

Franczyzobiorcy McDonald’s Polska, wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda, wspierają polskie szpitale i zmieniają rzeczywistość medycyny pediatrycznej. Tym razem podarowali 20 łóżek dla rodziców hospitalizowanych dzieci, które zapewnią bliskość mamy czy taty małym pacjentom, oraz wyremontowali dwie kuchnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu – w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz w Klinice Nefrologii Pediatrycznej.  

Dotychczas w wielu szpitalach pediatrycznych opiekunowie małych pacjentów zmuszeni byli spać na fotelach, materacach i innych prowizorycznych posłaniach. Fundacja Ronalda McDonalda wraz z darczyńcami wychodzi naprzeciw potrzebom oddziałów pediatrycznych, które dla wielu rodzin stają się drugim domem – czasem na kilka dni, a czasem na wiele tygodni. Tym razem licencjobiorcy McDonald’s Polska, Katarzyna Stępczak, Jacek Wyspiański i Aleksander Bulatović, prowadzący restauracje m.in. we Wrocławiu, ufundowali 20 łóżek dla rodziców hospitalizowanych dzieci. Dziesięć łóżek trafiło na oddział alergologii, po trzy na oddziały endokrynologii, nefrologii pediatrycznej i do Przylądka Nadziei, a jedno na oddział chirurgii.

Każde łóżko dla rodzica łączy dwie funkcje. W dzień to fotel do wspólnego czytania książek, zabawy i przytulania. Z kolei wieczorem jednym ruchem ręki fotel zamienia się w prawdziwe, wygodne łóżko. Choć zajmuje mało miejsca, przewidziano w nim nawet pojemnik na pościel. Rodzice doceniają je za wygodę, zaś personel medyczny za materiał ułatwiający dezynfekcję i kółka do przewożenia.

Za każdym przekazanym łóżkiem stoją donatorzy, Przyjaciele Fundacji i społecznicy. Od 2023 roku większość z nich trafia na oddziały pediatryczne w ramach programu „Złoty Sąsiad", w którym licencjobiorcy McDonald's Polska wspierają lokalne społeczności.

– Obecność bliskiej osoby przy dziecku podczas jego leczenia jest bardzo ważna. Tak samo ważna, jak godne warunki pobytu i możliwość odpoczynku w nocy dla mamy czy taty, aby nabrać sił na kolejny dzień walki z chorobą. Jako rodzice rozumiemy to i właśnie dlatego wspieramy szpitale w całej Polsce przez program „Łóżka dla rodziców” Fundacji Ronalda McDonalda – mówi Jacek Wyspiański, franczyzobiorca McDonald’s Polska.

Nie tylko łóżka – dwie nowe kuchnie dla pacjentów i ich rodzin

To nie pierwszy raz, gdy łóżka dla rodziców trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

– W grudniu 2022 roku, podczas przekazywania 40 łóżek dla rodziców na oddziały dziecięce, pielęgniarka oddziałowa Anna Leśniewicz zaprosiła mnie oraz licencjobiorcę Aleksandra Bulatovića na oddział nefrologii i chirurgii, aby pokazać potrzeby rodziców przebywających z dziećmi w czasie hospitalizacji – wspomina Katarzyna Stępczak, licencjobiorczyni McDonald's Polska, i dodaje: – Zobaczyliśmy wówczas kuchnie, które wymagały generalnego remontu, wymiany sprzętu oraz montażu klimatyzacji. Od razu potwierdziliśmy, że rozpoczynamy przedsięwzięcie, do którego dołączył również trzeci licencjobiorca prowadzący restauracje McDonald’s we Wrocławiu, Jacek Wyspiański. Jak zgodnie podkreślają darczyńcy, funkcjonalne, nowoczesne kuchnie ze sprawnym sprzętem to kolejny krok w poprawie dobrostanu rodziny objętej leczeniem. 

Potwierdza to Anna Leśniewicz, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej.

– Rodzice chętnie korzystają z takich miejsc. Tym bardziej, że ze względów bezpieczeństwa w salach nie można gotować wody na kawę czy herbatę – mówi i jednocześnie tłumaczy, że rodzicowi przysługuje prawo do przebywania z dzieckiem w szpitalu przez całą dobę, ale trudno jest w małej sali szpitalnej zorganizować przestrzeń, która pozwoli zaopiekować wszystkie potrzeby rodziny. – Kuchnie dla rodziców stają się namiastką normalności – podkreśla.

– Kuchnie dla rodziców to znacznie więcej niż pomieszczenie z aneksem kuchennym. To miejsca urządzone w samym sercu przestrzeni szpitalnej, w których rodzice małych pacjentów mogą przygotować i wspólnie zjeść posiłek, zyskując przy tym szansę na chwilę wytchnienia – tłumaczy Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda, i dodaje: – Szpital pediatryczny, przyjazny rodzinie dziecka, zaczyna się od łóżka dla rodzica przy łóżku dziecka i od kuchni, w której o każdej porze można zaparzyć sobie herbatę. My nazywamy to opieką nad całą rodziną dziecka hospitalizowanego - Family-Centered Care. 

– Możliwość przebywania z dzieckiem w szpitalu podczas jego pobytu, także nocą, odgrywa kluczową rolę zarówno dla rodzica, jak i małego pacjenta, a także ma istotne znaczenie medyczne. Obecność bliskich nie tylko poprawia stan psychiczny dziecka, ale również może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia. Z tych też powodów dzięki darczyńcom oraz Fundacji Ronalda McDonalda, na naszych oddziałach pediatrycznych możemy stworzyć namiastkę domu dzieciom i ich opiekunom – podkreśla lek. Maciej Kamiński, zastępca dyrektora ds. medycznych USK we Wrocławiu.

 

Szpital we Wrocławiu to już kolejna placówka, w której kuchnie rodzinne zmieniają rzeczywistość oddziału na przyjazną całej rodzinie. Za sprawą Fundacji Ronalda McDonalda podobne kuchnie powstały w Białymstoku, Koszalinie, Radomiu i Warszawie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)